Spillerprofil

Santiago Giménez

Santiago Tomás Giménez (25 år) er en angriber fra Mexico, der spiller for AC Milan. Han har vundet Concacaf Gold Cup 3 gange. I 2026/27-sæsonen står han noteret for 0 mål og 0 assists i 4 kampe.

AC Milan
AC Milan · Mexico
Position: AngrebAlder: 25 årNr.: #11Land: MexicoHøjde: 182 cmVægt: 79 kgFødt: 18. apr 2001I klubben siden: feb 2025Landskampe: 24
4Kampe 2026/27
0Mål 2026/27
0Assists 2026/27
91Minutter 2026/27
6,53Rating 2026/27
0%Startopstillingaf kampene fra start

Karriere

  1. AC Milan2024 – 2026
    Transfer
  2. Feyenoord2022 – 2024
  3. Cruz Azul2017 – 2022

Statistik 2026/27

TurneringKampeMålAssistsRating
World Cup4 (0)006,53

Santiago har i 2026/27-sæsonen scoret 0 mål og leveret 0 assists i 4 kampe (91 spilleminutter) for Mexico. Hans gennemsnitlige kamprating er 6,53.

Detaljeret statistik 2026/27

Angreb

Mål
0
Skud
2
Skud på mål
1
Skudpræcision
50 %
Straffe (scoret/brændt)
0/0

Kreativitet

Assists
0
Driblinger (lykkedes)
0/1
Pasningspræcision
66 %

Disciplin & dueller

Dueller vundet
4/12
Frispark begået
1
Gule kort
0
Røde kort
0

Sæson for sæson

SæsonHoldKampeMålAssists
2026/27Mexico (landshold)400
2025/26AC Milan1812
Mexico (landshold)301
2024/25Feyenoord / AC Milan39245
Mexico (landshold)500
2023/24Feyenoord41288
Mexico (landshold)802
2022/23Feyenoord / Cruz Azul56282
Mexico (landshold)401
2021/22Cruz Azul / Liga MX All-Stars4271
2020/21Cruz Azul3864
2019/20Cruz Azul1221
2017/18Cruz Azul100

AC Milan lige nu

Nr. 5 i Serie A med 3 point efter 1 kamp V

Næste kamp: AC Milan – Venezia, fredag 28. august kl. 20:45

AC Milan · grundlagt 1899 · hjemmebane: Stadio Giuseppe Meazza (80.018 tilskuere)

Titler og trofæer

  • Concacaf Gold Cup ×3 (2025, 2023)
  • Supercopa MX ×3 (2021/2022, 2019)
  • Concacaf Nations League ×2 (2024/2025)
  • Super Cup ×2 (2024)
  • KNVB Beker ×2 (2023/2024)
  • Eredivisie ×2 (2022/2023)
  • Liga MX ×2 (2020/2021)
  • Copa por México ×2 (2020)
  • Copa MX ×2 (2018/2019)

Skader og karantæner

  • Distortion Of The Ankle: 5. jul 2026 – 30. jul 2026 (25 dage)
  • Knæskade: 6. apr 2025 – 19. apr 2025 (13 dage)
  • Unknown: 30. jan 2025 – 4. feb 2025 (5 dage)
  • Lårskade: 23. sep 2024 – 25. nov 2024 (63 dage)
  • Unknown: 6. maj 2024 – 5. jun 2024 (30 dage)

Ofte stillede spørgsmål

Hvor gammel er Santiago Tomás Giménez?

Santiago Tomás Giménez er 25 år og er født 18. april 2001 i Buenos Aires.

Hvilken position spiller Santiago Tomás Giménez?

Santiago Tomás Giménez er angriber og bærer trøje nummer 11 hos AC Milan.

Hvor mange mål har Santiago Tomás Giménez scoret i 2026/27?

Santiago har scoret 0 mål og leveret 0 assists i 4 kampe i 2026/27-sæsonen.

Hvilke titler har Santiago Tomás Giménez vundet?

Santiago har blandt andet vundet Concacaf Gold Cup (3 gange), Supercopa MX (3 gange), Concacaf Nations League (2 gange).

Data opdateret 25. august 2026

Om Santiago

Santiago Tomás Giménez er en angriber fra Mexico, der spiller for AC Milan. Han kom til klubben i februar 2025 fra Feyenoord.

Santiago indledte sin seniorkarriere i Cruz Azul og har gennem karrieren også repræsenteret Feyenoord og AC Milan.

Santiago har desuden spillet 24 landskampe for Mexico.