Spillerprofil

Jaka Bijol

Jaka Bijol (27 år) er en forsvarer fra Slovenia, der spiller for Leeds. Han har vundet Super Cup 2 gange. I 2026/27-sæsonen står han noteret for 0 mål og 0 assists i 4 kampe.

Leeds
Leeds · Slovenia
Position: ForsvarAlder: 27 årNr.: #15Land: SloveniaHøjde: 190 cmVægt: 85 kgFødt: 5. feb 1999I klubben siden: jun 2025Landskampe: 55
4Kampe 2026/27
0Mål 2026/27
0Assists 2026/27
0,00Mål/90 2026/27
254Minutter 2026/27
6,79Rating 2026/27
75%Startopstillingaf kampene fra start
46%Spilletidaf minutterne i Premier League

Karriere

  1. Leeds2025/26
    Aktuel
  2. Udinese2022 – 2025
    € 4M
  3. Hannover 962020/21
    Leje
  4. CSKA Moscow2018 – 2022
    € 400K
  5. Rudar2017/18

Ungdom: Slovenia U21 (2019–2020) · Slovenia U19 (2018–2019)

Statistik 2026/27

TurneringKampeMålAssistsRating
Premier League3 (2)006,88
League Cup1 (1)006,63

Jaka har i 2026/27-sæsonen scoret 0 mål og leveret 0 assists i 4 kampe (254 spilleminutter) for Leeds. Hans gennemsnitlige kamprating er 6,79.

Detaljeret statistik 2026/27

Angreb

Mål
0
Skud
1
Skud på mål
1
Skudpræcision
100 %
Straffe (scoret/brændt)
0/0

Kreativitet

Assists
0
Nøglepasninger
1
Pasningspræcision
80 %

Disciplin & dueller

Dueller vundet
19/28
Frispark begået
1
Gule kort
0
Røde kort
0

Sæson for sæson

SæsonHoldKampeMålAssists
2026/27Leeds400
2025/26Leeds3113
2024/25Udinese3720
Slovenia (landshold)1800
2023/24Udinese2500
Slovenia (landshold)1000
2022/23Udinese3632
Slovenia (landshold)600
2021/22CSKA Moscow3011
2020/21Hannover 96 / CSKA Moscow3600
Slovenia (landshold)1800
2019/20CSKA Moscow / Slovenia U213721
2018/19CSKA Moscow / Slovenia U192842
Slovenia (landshold)300
2017/18Rudar3030

Seneste kampe

  • Newcastle14. sep · hjemmeV 4–1Ikke i truppen
  • Chelsea9. sep · udeN 6–390' · R 6,6
  • Brighton5. sep · udeU 1–1Ikke i truppen
  • Brentford30. aug · hjemmeU 1–1Ikke i truppen
  • Nottingham Forest25. aug · udeV 0–2Ikke i truppen

Leeds lige nu

Nr. 6 i Premier League med 8 point efter 4 kampe VUUV

Næste kamp: Leeds – Crystal Palace, søndag 20. september kl. 15:00 (Elland Road)

Leeds · grundlagt 1919 · hjemmebane: Elland Road (40.204 tilskuere)

Titler og trofæer

  • Super Cup ×2 (2018)

Skader og karantæner

  • Muskelskade: 17. maj 2025 – 23. maj 2025 (6 dage)
  • Muskelskade: 22. dec 2024 – 27. dec 2024 (5 dage)
  • Fodskade: 27. nov 2023 – 10. mar 2024 (104 dage)

Ofte stillede spørgsmål

Hvor gammel er Jaka Bijol?

Jaka Bijol er 27 år og er født 5. februar 1999 i Vuzenica.

Hvilken position spiller Jaka Bijol?

Jaka Bijol er forsvarer og bærer trøje nummer 15 hos Leeds.

Hvor mange mål har Jaka Bijol scoret i 2026/27?

Jaka har scoret 0 mål og leveret 0 assists i 4 kampe i 2026/27-sæsonen.

Hvilke titler har Jaka Bijol vundet?

Jaka har blandt andet vundet Super Cup (2 gange).

Data opdateret 10. september 2026

Om Jaka

Jaka Bijol er en forsvarer fra Slovenia, der spiller for Leeds. Han kom til klubben i juni 2025 fra Udinese.

Jaka indledte sin seniorkarriere i Rudar og har gennem karrieren også repræsenteret CSKA Moscow, Udinese og Leeds.

Jaka har desuden spillet 55 landskampe for Slovenia.